Cobourg Highland Games Seeks Volunteers

The Pipes and Drums of Massed Bands

Pipes & Drums at the Cobourg Highland Games

The Cobourg Highland Games will again be at Victoria Park in Downtown Cobourg where there is a beautiful beach on the shores of Lake Ontario.

There will be Solo Piping and Drumming competitions all morning starting at 8am. Hear the Pipes and Drums echo over Lake Ontario as 25 or more Pipe Bands start our Opening Ceremonies at Noon. The cry of the Pipes and the echoes of the drums will fill the Park during the massed bands and the competitions of the Bands competing from Grade 1 to Grade 5 for titles and prizes all afternoon. Join the bands after the competitions in the refreshment tent to cheer on the winning bands of each level.

We are members of the Pipers and Pipe Band Society of Ontario, if you would like to compete in the Solo and/or Pipe and Drum Band Competitions. Please contact the PPBSO to register for competition in our Games.

2013 Solo & Pipe Band competition results

  • Professional Piper: Ian K. MacDonald
  • Professional Drummer: Zack Miller
  • Amateur Piper: Tyler Johnson
  • Amateur Drummer: Kyle Wardell

SOLO

Professional March Professional S/R Professional Jig
Judge: Peter Aumonier Judge: John A. Elliott Judge: Peter Aumonier
1. Hayes, P. Andrew 1. McKeown, Sean B 1. MacDonald, Ian K.
2. Boyd, Andrea 2. MacDonald, Ian K. 2. Bellia, Jonathan
3. Berthoff, Andrew 3. Walpole, Glenn 3. Hayes, P. Andrew
4. MacDonald, Ian K. 4. Boyd, Andrea 4. MacRae, Douglas
5. Walpole, Glenn 5. Hayes, P. Andrew 5. Bush, K Edward
6. Clark, Alan B. 6. Berthoff, Andrew 6. Clark, Alan B.
Grade 1 March A Grade 1 S/R A Grade 1 Jig A
Judge: John A. Elliott Judge: Hector MacDonald Judge: Terry Cleland
1. Dodson, Chris 1. Mackay, Andrew 1. Watt, Edward
2. Mackay, Andrew 2. Allegretti, Mike 2. Harris, Tyler
3. Harris, Tyler 3. Rogers, Alec 3. Allegretti, Mike
4. Pulling, Amanda Morgan 4. Dodson, Chris 4. Pulling, Amanda Morgan
5. MacMaster, Graham 5. Pulling, Amanda Morgan 5. Rogers, Alec
6. Allegretti, Mike 6. Watt, Edward 6. MacMaster, Graham
Grade 1 March B Grade 1 S/R B Grade 1 Jig B
Judge: Scott Bell Judge: John MacDonald Judge: Peter Sinclair
1. Smith, Patrick 1. Johnson, Tyler 1. Johnson, Tyler
2. Johnson, Tyler 2. Cooke Johnson, Valerie 2. Cooke Johnson, Valerie
3. Bowen, Aidan 3. Bowen, Aidan 3. Bowen, Aidan
4. Cooke Johnson, Valerie 4. Smith, Patrick 4. Smith, Patrick
5. Lewis, David C. 5. Lewis, David C. 5. Lewis, David C.
6. Tonogai, Marcus 6. Bullingham, David 6. Beach, Michael
Grade 2 March Grade 2 S/R Grade 2 6/8 March
Judge: Trish Kirkwood Judge: John MacDonald Judge: John MacDonald
1. Chamberlain, Marshall 1. Bush, Amanda 1. Steele, John M.
2. Seto, Alexander 2. Steele, John M. 2. Bush, Amanda
3. Steele, John M. 3. Chamberlain, Marshall 3. Seto, Alexander
4. Bush, Amanda 4. Seto, Alexander 4. MacDonald, Kamryn
5. Turner, Paul 5. Lunn, A J 5. Hastings, Ellie
6. Lunn, A J 6. MacDonald, Kamryn 6. Turner, Paul
Grade 3 March A Grade 3 S/R A Grade 3 March B Grade 3 S/R B
Judge: Scott Bell Judge: Terry Cleland Judge: Scott Bell Judge: Peter Sinclair
1. Thibodeau, Caleb 1. Thibodeau, Caleb 1. Yuen, Matthew 1. Mitchell, Charles David
2. Sullivan, Kaj 2. Sullivan, Kaj 2. Hauber, John 2. Hauber, John
3. Bisaillion, Lachlann 3. Hill, Roland 3. Robertson, Andrew C. 3. Macdonell, Christopher
4. Hill, Roland 4. Hill, Andrew 4. MacDonald, Bailey 4. MacDonald, Bailey
5. Day, Elizabeth 5. Robertson, Alexander L. 5. Mitchell, Charles David 5. Yuen, Matthew
6. Hill, Andrew 6. Baird, Jason J. 6. Elliott, Connor 6. Robertson, Andrew C.
Grade 4 March Grade 5 March
Judge: Trish Kirkwood Judge: Hector MacDonald
1. Mackay, Gavin 1. Runciman, Kate
2. Robertson, Bryan 2. DeSerres, Renee
3. Bridle, Nicholas 3. Lamont, Paul
4. Hall, Ron 4. Grant, Patrick
5. Marshall, Chris 5. Rutherford, Joy
6. Bird, Janelle 6. Johnstone, Colin
Practice Chanter - Novice March Professional 45 & Over MSR
Judge: Calum MacDonald Judge: Ross Brown
1. Bush, Kara 1. MacLeod, Douglas
2. Mitchell, Naomi
3. Johnstone, Kayleigh
4. Dewar, Andrew
Professional Piobaireachd Senior Amateur Piobaireachd A Senior Amateur Piobaireachd B
Judge: Jim McGillivray Judge: Douglas MacRae Judge: Calum MacDonald
1. Walpole, Glenn 1. Smith, Patrick 1. Johnson, Tyler
2. MacDonald, Ian K. 2. Allegretti, Mike 2. Mackay, Andrew
3. Hayes, P. Andrew 3. Yuen, Matthew 3. Bowen, Aidan
4. McKeown, Sean B 4. Dodson, Chris 4. Harris, Tyler
5. Clark, Alan B. 5. Pulling, Amanda Morgan 5. Watt, Edward
6. Berthoff, Andrew 6. Tonogai, Marcus 6. McNeil, Teresa
Intermediate Amateur Piobaireachd A Intermediate Amateur Piobaireachd B
Judge: Geoffrey Neigh Judge: Tom Bowen
1. MacDonald, Liam 1. Seto, Alexander
2. Hastings, Ellie 2. MacMaster, Graham
3. Thibodeau, Caleb 3. Stugis, Alex P.
4. Mitchell, Charles David 4. Steele, John M.
5. Baird, Jason J. 5. Hoffman, Elaine
6. Day, Elizabeth 6. Macdonell, Christopher
Junior Amateur Piobaireachd A Junior Amateur Piobaireachd B Novice Piobaireachd
Judge: Ross Brown Judge: Ellen Mole Judge: Tom Bowen
1. Chamberlain, Marshall 1. Lunn, A J 1. Hill, Andrew
2. Bush, Amanda 2. Mackay, Gavin 2. Marshall, Chris
3. Bisaillion, Lachlann 3. Hauber, John 3. Hill, Roland
4. Millage, Taylor Young 4. Blockley, Alexandra 4. Johnstone, Colin
5. van de Ven, James 5. Dye Williamson, Stacy 5. Hall, Ron
6. Bird, Janelle 6. Bell, Neil 6. MacNaull, Robert
Professional M/S/R Professional H/J
Judge: Michael Hunter Judge: Harvey Dawson
1. Miller, Zack 1. Bell, Chris
2. Bell, Chris 2. Miller, Zack
3. McKail, Cameron 3. Birkett, Neil
4. Birkett, Neil 4. McKail, Cameron
Grade 1 M/S/R Grade 1 H/J
Judge: Harvey Dawson Judge: Michael Hunter
1. Wardell, Kyle 1. Wardell, Kyle
2. Culver, Jordan Michael 2. MacLeod, Robert
3. MacLeod, Robert 3. Culver, Jordan Michael
Grade 2 M/S/R Grade 2 H/J
Judge: Michael Hunter Judge: Harvey Dawson
1. Roberts, Devin 1. Hill, Malcolm
2. Hill, Malcolm 2. Roberts, Devin
Grade 3 M/S/R Grade 4 March Grade 5 March
Judge: Harvey Dawson Judge: Michael Hunter Judge: Harvey Dawson
1. Page, Matthew 1. Duncan, Brody 1. Bailey, Kelsey
2. Reedy, Jesse 2. Johnson, James 2. McMullen, Jenna
3. Chamberlain, MacKenzie 3. Chung, Ho-Jin 3. Bridle, Sara
4. Vanden Enden, Christopher 4. Plumb, Tristan 4. Johnstone-Shulz, Kavan
5. Boyd, Dustin 5. Kirkwood, James 5. Houlzet, Matthew
6. Mitchell, William
Professional Tenor M/S/R & H/J Novice Tenor
Judge: Bob Hartleib Judge: Bob Hartleib
1. Robertson, Ryan 1. Millage, Shanyn Young
2. Macdonell, Rebecca
3. Finlay, Lauren
Amateur Solo Bass Novice Solo Bass
Judge: Bob Hartleib Judge: Bob Hartleib
1. Matthews, Doug 1. Glassford, Mark
Drum Major - Professional
Judge: Neil Lester
1. Burgess, Edward

BAND

Grade 1 Set Grade 2 Medley
Judges
Piping1: John A. Elliott
Piping2: Peter Sinclair
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Jim McGillivray
Judges
Piping1: John A. Elliott
Piping2: Peter Sinclair
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Jim McGillivray
1. Boghall & Bathgate Pipe Band - Gr.1 1. Ottawa Police Service Pipe Band - Gr.2
2. Toronto Police Pipe Band - Gr.1 2. 400 TH RCAF Squadron Pipes & Drums - Gr.2
3. Peel Regional Police Pipe Band - Gr.1 Best Bass: Ottawa Police Service Pipe Band
4. 78th Fraser Highlanders Pipe Band - Gr.1
5. Ottawa Police Service Pipe Band - Gr.2
Grade 3 Set Grade 4 March Medley
Judges
Piping1: John A. Elliott
Piping2: Iain Symington
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Jim McGillivray
Judges
Piping1: John MacDonald
Piping2: Iain Symington
Drumming: Steven Hill
Ensemble: Charles H. MacDonald
1. Paris/Port Dover Pipe Band - Gr.3 1. Hamilton Police Pipes & Drums - Gr.4
2. Toronto Police Pipe Band - Gr.3 2. Glengarry Pipe Band - Gr.4
3. Penetangore Pipe Band - Gr.3 3. Forest City Celtic Pipe Band - Gr.4
4. Rob Roy Pipe Band - Gr.3 4. York Regional Police Pipes & Drums - Gr.4
5. Windsor Police Pipe Band - Gr.3 5. Arnprior MacNab Pipe Band - Gr.4
6. Durham Regional Police Pipe Band - Gr.3 6. Dofasco Pipe Band - Gr.4
7. Niagara Regional Police Pipe Band - Gr.3 7. Highland Mist Pipe Band, Royal Cdn. Legion #638 - Gr.4
Best Bass: Paris/Port Dover Pipe Band 8. The Sons of Scotland Pipe Band - Gr.4
Best Bass: Glengarry Pipe Band
Grade 5 March Medley
Judges
Piping1: John A. Elliott
Piping2: Peter Sinclair
Drumming: Michael Hunter
Ensemble: Edward Neigh
1. Chatham Kent Police Services Pipe Band - Gr.5
2. Pipes & Drums of Lindsay - Gr.5
3. White Heather Pipes & Drums - Gr.5
4. Cambridge & District Pipe Band - Gr.5
5. Rob Roy Pipe Band - Gr.5
6. Forest City Celtic Pipe Band - Gr.5
7. Hamilton Police Pipes & Drums - Gr.5
8. Port Hope & District Pipe Band - Gr.5
Best Bass: Chatham Kent Police Services Pipe Band